Foto.: independent.co.uk
Lochy i Nerdy – 09.11.2018
Prowadzi: Iga Tomaszewska
Gość: Natalia Witulska
Postać Batmana towarzyszy nam w komiksach od 1939 roku. Od tego czasu powstało wiele niesamowitych adaptacji historii o zamaskowanym obrońcy Gotham City. Zarówno w formie kolorowych zeszytówek, jak i kinowych oraz telewizyjnych ekranizacji. W tym oto wpisie postaram się przybliżyć wam niektóre z nich. Należy jednak przyznać, że powstało ich do tej pory naprawdę dużo, a wybór tylko garstki był naprawdę ciężki.
Batman (1989)
Film w reżyserii Tima Burtona z gwiazdorską obsadą. W rolę Batmana wciela się Michael Keaton, a jego główny przeciwnik – Joker (Jack Nicholson) sieje postrach w Gotham City. Klasyczne przedstawienie Księcia Zbrodni sprawiło, że Nicholson zyskał rzeszę fanów. Oryginalna zbroja Batmana, jego bat-gadżety oraz niesamowita scenografia przyczyniły się do niewątpliwego sukcesu historii o wielkim nietoperzu.
Batman Returns (1992)
Kontynuacja przygód Batman (Micheal Keaton) w reżyserii Tima Burtona, stawia naszego bohatera przed niezwykle ciężkim zadaniem, jakim jest pokonanie obłąkanego Pingwina (Danny DeVito) i łączącej z nim siły Kobiety-Kota (Michelle Pfeiffer). Ta część staje się o wiele mroczniejsza, a klimaty Burtona są tu niezaprzeczalnie wyczuwalne. Postać Pingwina stała się po tym filmie najmroczniejszym, kinowym przeciwnikiem Batmana. Kobieta-Kot z kolei podbiła serca widzów m.in. swoim niesamowitym kostiumem.
Batman Forever (1995)
Kolejna ekranizacja zapoczątkowała tendencję spadkową jakości filmów o Batmanie. Reżyser Joel Schumacher starał się utrzymać sukces, jaki osiągnęły poprzednie ekranizacje, jednak ze słabo napisanym scenariuszem nie dało się wiele zdziałać. Val Kilmer jako Batman nie sprawdził się tak dobrze, jak Keaton. Duży plusem Batmana Forever było zaserwowanie fanom dużej ilości postaci ze świata Batmana. Pojawia się tu Harvey Dent znany jako Dwie Twarze (Tommy Lee Jones), Człowiek Zagadka (Jim Carey), a nawet Robin (Chris O’Donnell).
Batman & Robin (1997)
Po przednim filmie Joel Schumacher zdecydował się na zmianę głównej roli. W Batmana wcielił się więc George Clooney, prezentując największą pomyłkę wśród bat-kostiumów. Do Robina dołącza Batgirl (Alicia Silverstone), a przeciwnikami w tej części są Mr Freeze (Arnold Schwarzenegger) oraz Posion Ivy (Uma Turman). Niestety nie tylko wygląd Batmana postawia tu wiele do życzenia, podobnie jest z grą aktorską. Batman & Robin jest filmem, o którym wielu fanów pragnie zapomnieć.
Trylogia Nolana
Batman Begins (2005), The Dark Knight (2008), The Dark Knight Rises (2012)
Po długiej przerwie od filmowych adaptacji nadeszła pora na coś zupełnie nowego. Christopher Nolan zdecydował się na odważny krok i podjął się próby stworzenia trylogii ze świata Batmana. Każdy z filmów łączy się ze sobą w mniejszym lub większym stopniu, a historia pokazuje nam rozwój postaci Batmana. Każda z części pokazuje nam dwóch antagonistów, którym Batman (Christian Bale) musi stawić czoła. Tak właśnie poznajemy kolejno Ra’s Al Ghula (Liam Neeson) oraz Stracha na Wróble (Cillian Murphy), Jokera (Heath Ledger) i Dwie Twarze (Aaron Eckhart), a także Bane’a (Tom Hardy) oraz Kobietę-Kota (Anne Hathway). Nie brakuje tu niesamowitych wynalazków, wartkiej akcji i mrocznego klimatu Gotham City.
Batman (1966-1968)
Wspominając o adaptacjach historii o Batmanie, nie można zapomnieć o komediowym serialu stworzonym przez Boba Kane’a. W rolę Batmana wcielił się tu Adam West, Robinem z kolei został Burt Ward. Mimo lat serial ten posiada kultowych scen, które nadal wywołują gromki śmiech, i o których każdy fan pamięta.
Gotham (2014-)
Pomimo tego, że ten serial nie opowiada historii stricte o Batmanie, to nie może go tu zabraknąć. Jego głównym bohaterem jest samo miasto Gotham City oraz młody detektyw James Gordon (Ben McKenzie). W Gotham poznajemy młodego Bruce’a Wayne’a (Daviv Mazouz), który dopiero stawia swoje pierwsze kroki na drodze do stania się Batmanem. Twórcy serialu zapowiedzieli, że w ostatnim sezonie ujrzymy Bruce’a jako pełnoprawnego Człowieka-Nietoperza.
Batman Beyond: Return of The Joker (2000)
Mówiąc o ekranizacjach związanych z Człowiekiem-Nietoperzem, nie możemy zapomnieć o animowanych filmach DC. Batman Beyond jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ tytułowym Batmanem nie jest tu Bruce Wayne (Kevin Conroy), a jego następca Terry McGinnis (Will Friedle). Za scenariusz odpowiada niezawodny Paul Dini, któremu z pomocą w tworzeniu historii przyszedł Bruce Timm. Reżyserią zajął się Curt Gerda. Głosu najbardziej znanemu antagoniście Batmana – Jokerowi, użyczył Mark Hamill.
LEGO® BATMAN: FILM (2017)
O tej animacji śmiało mogę powiedzieć, że to najlepszy corossover, zahaczający o świat Batmana, wszech czasów. Reżyser Chris McKay stworzył film z niezwykłą historią. Nawiązaniami i swoją hiperbolizacją skradnie on serca nawet największych fanów Batmana i to w każdym wieku. Muszą dodać także, że takiej ilości superzłoczyńców w jednym miejscu kinowy świat chyba jeszcze nie widział.