Marzec 1968

W tym roku obchodziliśmy 50 rocznicę wydarzeń tak zwanego marca’68. To właśnie wtedy w wielu polskich ośrodkach akademickich, w tym także w Poznaniu, studenci protestowali przeciwko cenzurze i ograniczeniom wolności słowa, nakładanym przez władze komunistyczne.

Jak stwierdził gość Studenckiego Magazynu Miejskiego, historyk i nauczyciel historii, Mateusz Hurysz – Aktyw państwowy zaczął dostrzegać antyrosyjskie tendencje w spektaklu warszawskiego Teatru Narodowego „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka. 16 stycznia 1968 zadecydowano o zaprzestaniu wystawiania spektaklu. Już w lutym wywołało to protesty inteligencji, która nie zgadzała się na kneblowanie ust.

Protesty nasiliły się na początku marca 1968 roku po relegowaniu dwóch studentów Uniwersytetu Warszawskiego – Adama Michnika oraz Henryka Sznajfera – studenci stając w obronie zaplanowali słynny wiec, który odbył się 8 marca 1968 rokuCo więcej do protestujących dołączają także robotnicy oraz uczniowie szkół średnich. Był to bunt młodego pokolenia – mówił.