Zieloni w temacie – Azbest

Ekologia to temat poruszany bardzo często. Rzadko jednak możemy porozmawiać o problemie azbestu. Czy naprawdę jest tak szkodliwy jak Nam się wydaje? 

dr Katarzyna Makowska z naszym dziennikarzem

Wykrywanie azbestu to gra o poważną stawkę – o ludzkie życie. Tym bardziej, że często żyjemy z tym cichym zabójcą od lat. Groźne włókna azbestu mogą znajdować się w rurach kanalizacyjnych, klapach przeciwpożarowych, przejściach kabli elektrycznych, tkaninach wygłuszających hałas, taśmach hamulcowych, uszczelkach pod głowicę a nawet w termoizolacji oraz izolacji elektrycznej urządzeń grzewczych w tramwajach, elektrowozach, wagonach kolejowych czy w metrze. Bardzo mocno był wykorzystywany w budownictwie w latach 60, 70 i 80 ubiegłego wieku, a więc np. w blokach z wielkiej płyty.

  • Azbest jest szkodliwy tylko wtedy, gdy trafia do naszego organizmu drogą oddechową. W żadnym innym wypadku np. w wodzie pitnej  nie może zadziałać negatywnie na nasz organizm – mówi dr Katarzyna Makowska – starszy specjalista ds. analiz chemicznych Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego.

Azbest znalazł zastosowanie w ponad trzech tysiącach technologii. Największe ilości azbestu, bo aż 80% zużycia tego minerału, wykorzystywane były w przemyśle budowlanym. Wyroby azbestowe rozproszone są po całym kraju, a ich dokładna ilość nie jest znana.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 13 grudnia 2010 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać wycofane z użytku do końca 2032 roku. W lipcu 2009 r. Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej wydała dokument pt. „Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032”.

Więcej informacji możecie wysłuchać w wywiadzie – https://www.mixcloud.com/RadioMeteor/zieloni-w-temacie-azbest-14112018-radio-meteor/