Czy grozi nam nowa wojna?

Takie pytanie padło podczas wykładu doktora Jacka Bartosiaka pod tytułem „Geostrategia Polski”, organizowanym przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, w centrum wykładowym Politechniki Poznańskiej. W świetle wydarzeń na Bliskim Wschodzie oraz wojny celnej Chin i Stanów Zjednoczonych, to pytanie, chodź do nie dawna dość abstrakcyjne, staje się bardzo realnym.

Chińczycy mówią – łamiemy cywilizacje oceanu światowego i wracamy do starych cywilizacji wielkich rzek. My [Polacy] jesteśmy cywilizacją wielkiej rzeki. Ale to nie takie proste – mówił doktor Bartosiak, odnośnie budowy „Nowego Jedwabnego Szlaku” oraz próby przełamania przez Chiny dominacji amerykańskiej na morzach. Jedno jest pewne – żyjemy w ciekawych czasach, zwłaszcza w kontekście zmian geopolitycznych.

Sam doktor Jacek Bartosiak jest ekspertem do spraw geopolityki i strategii, nowoczesnej sztuki wojennej oraz wojny morskiej.  Pełni funkcję dyrektora Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego oraz Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie.  Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, jest partnerem zarządzającym w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Współpracuje na stałe z miesięcznikiem „Nowa Konfederacja”, a także jest członkiem Rady Budowy Okrętów w Gdyni.

Organizatorzy deklarują organizację kolejnych tego typu wydarzeń – Geopolityką interesuje się wiele osób w naszym stowarzyszeniu. Spotkania z doktorem Bartosiakiem organizowaliśmy również w innych oddziałach, gdzie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić pana doktora do Poznania – stwierdziła Agnieszka Łajs, prezes oddziału poznańskiego Stowarzyszenia.

Zdjęcia: Agnieszka Łajs.